2019-06-22
2. Minazuki
V sobotu 22. 6. proběhl v Ostravě již druhý ročník semináře Minazuki. Na letošní seminář Kendō se sjelo téměř 50 bojovníků z různých koutů České Republiky. Děti, junioři, dospělí muži i ženy z Frýdku-Místku, Brna, Olomouce, Prahy, Hradce Králové, Ledče nad Sázavou i slovenského Popradu se pod vedením Martina Fritze (Nozomi Dōjō, 5. Dan) věnovali hlubšímu procvičení převážně základů práce nohou. U všech zúčastněných bylo vidět maximální soustředění a vysoké nasazení. I tak celý seminář proběhl v přátelské atmosféře a po jeho skončení měl i poklidnou dohru na Sayonara party. Jako třešničku na dortu si skupina 11 hrdinů v neděli ještě potréninkově vyšlápla na Lysou horu, nejvyšší horu Beskyd. Děkujeme všem, kdo přijeli, za podporu našeho klubu a těšíme se opět za rok. Za fotografie děkujeme Z. Mertovi (Tōbukan) a V. Pryčkovi (Kenshinkan, vladimirprycek.cz)
Fotografie -
2019-06-08
Seminář Kendō a Satsuki Cup
Skupina členů klubu se vydala na seminář Kendō, vedený F. Baumrukem (5. Dan, Katsubō Kenrikai Praha). Skupina členů klubu se vydala na seminář Kendō, vedený F. Baumrukem (5. Dan, Katsubō Kenrikai Praha). Na konci semináře se M. Pazlar zúčastnil zkoušky na 3. Kyū, kterou úspěšně složil. Na nedělním turnaji Satsuki se nikomu nepodařilo dosáhnout jiného úspěchu než fantastického ocenění M. Karlíka, který za své nasazení obdržel ocenění nejlepšího bojového ducha. Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci klubu!
Fotografie -
2019-05-12
Moravský pohár
Dnes proběhl ve Frýdku-Místku turnaj, který je součástí Národního poháru. Za náš klub v ženské kategorii startovala L. Czerná, ve smíšené K. Kōka, D. Vavrla, A. Skotnica, M. Pazlar, Z. Merta, V. Hanzlík a ještě jednou i L. Czerná. I přes výtečné zápasy se našim členům nepodařilo vybojovat medaili. Přesto bylo vidět znatelné zlepšení od posledního turnaje, hlavně v nasazení. Děkujeme za skvělou reprezentaci klubu. O. Bolech, V. Vavřík, M. Stoklasa a A. Vedralová pomáhali při organizaci turnaje, za což jim také patří velké díky!
Fotografie -
2019-04-20
Den Země, aneb i my uklízíme přírodu
V sobotu jsme se vydali do beskydských lesů, přilehlých obci Ostravice. Cílem naší výpravy nebylo zdolání některého z okolních vrcholů, ale přidali jsme se k celosvětovému Dni Země, který je ekologicky motivovaným svátkem, upozorňujícím na dopady ničení životního prostředí. Svou trochou jsme měli v plánu přispět tak, že jsme chtěli cestou posbírat všechny odpadky, které zde zanechali bezohlední turisté. Ke svému překvapení jsme zjistili, že cesta byla téměř čistá. Příště zvolíme jinou trasu, protože cesta na vrchol Smrk není zase tak frekventovaná, jako třeba na Lysou horu. Celý výlet jsme zakončili v Beskydském pivovárku, kde jsme poseděli u dobrého jídla a znamenitého piva (beskydskypivovarek.cz).
Fotografie -
2019-03-09
Mini Muga Cup 2019
9. a 10. 3. 2019 proběhl v Brně další ročník semináře a turnaje Kendō - Mini Muga Cup. Brněnský klub Seishinkan opět uspořádal seminář, který byl celý věnovaný důkladnému výkladu základů Kendō. Na konci dne proběhly zkoušky do 1. Danu včetně. Za náš klub se svých prvních zkoušek na stupně Kyū zúčastnili M. Karlík, L. Czerná, Z. Merta, A. Vávra a A. Skotnica, který skládal zkoušku na 1. Dan. Všichni uspěli! V turnaji pro držitele stupně Kyū se pak zúčastnili M. Karlík, A. Vávra, Z. Merta a L. Czerná soubojů ve svých kategoriích. L. Czerná dosáhla až na 3. příčku v kategorii žen a k tomu obdržela od rozhodčích ocenění za nejlepšího bojového ducha! Všichni bojovníci ukázali to nejlepší co uměli a reprezentovali tak klub v tom nejlepším duchu. V neděli ještě proběhlo školení rozhodčích, kdy J. Vlasatý úspěšně prodloužil svoji akreditaci.
Fotografie -
2019-03-05
3. Klubové zkoušky
Na zkouškách na technické stupně Kyū byli úspěšní na 5. Kyū - O. Spurný, M. Stoklasa, na 4. Kyū - O. Bolech, V. Klása, P. Kula, Z. Merta, A. Vávra a na 3. Kyū - L. Czerná, M. Karlík. Všem gratulujeme!
Fotografie -
2019-03-01
Ostracon 2019
i letos jsme měli prostor obohatit program Ostraconu o japonské bojové umění Kendō. Tentokrát jsme cvičili v provizorních prostorách, ale nakonec se ukázalo, že to bylo dobře. Měli jsme totiž v úmyslu procvičit i iaidō a k tomu nám perfektně posloužila zrcadla v učebně, kterou jsme měli k dispozici.
Fotografie -
2019-02-17
Mitrovství ČR v Kendō
V Olomouci proběhlo další Mistrovství České Republiky v Kendō. Ken Kōka se zúčastnil soubojů o titul Mistra ČR. V prvním kole porazil J. Šmerdu (Seishinkan) a ve druhém prohrál s konečným vítězem O. Dudášem (Katsubō). V turnaji týmů se náš pětičlenný tým (M. Pazlar, M. Karlík, A. Skotnica, D. Vavrla, K. Kōka) utkal s výběrem pražského Katsubō (A. Urban, D. Häckl, T. Berger, F. Baumruk a O. Dudáš). Zkušenější borci z Katsubō však porazili nejen náš tým, ale vybojovali i celkové prvenství. Bojovníkům děkujeme za skvělou reprezentaci klubu a díky patří i těm, kdo přijeli fandit!!!
Fotografie -
2019-02-12
Nová kaligrafie
První trénink před novou kaligrafií. "Každý den vychází Slunce" (Asumo Higa Noboru, 明日も日が昇る). Kaligrafii pro náš klub zhotovil René Ochiai (www.kaligraf.cz).
Fotografie -
2019-02-05
Druhé Keiko s Hayato Sakuraiem
Naše dnešní Keiko navštívil podruhé Hayato Sakurai. Cvičení začátečníků i pokročilých bylo oddělené, aby se obě skupiny mohly maximálně soustředit na to nejpodstatnější. Skupina pokročilých se věnovala výkonnostnímu cvičení spolu s technikami Ōji Waza, druhá pak základním výpadům s důrazem na správné vnímání role Motodachiho a Kakariteho. Na konci Keiko jsme zařadili volné Jigeiko, kdy se hlavně Ken Kōka mohl s Hayatem důkladně připravovat na blížící se Mistrovství České Republiky. Videa najdete v členské sekci webu.
Fotografie -
2018-11-25
Podzimní soustředění Pomezní boudy
Na tradiční podzimní soustředění vyrazili letos dva naši členové D. Vavrla a A. Skotnica. Alex se kromě semináře zúčastnil zkoušek na žákovské technické stupně a úspěšně složil 1. Kyū. Gratulujeme!
Fotografie -
2018-10-30
Keiko s Hayato Sakuraiem
Na našem pravidelném tréninku jsme přivítali návštěvu z Olomouce. Hayato Sakurai (4. Dan), Martin Formánek (4. Dan) a Míša Janšová (1. Dan) přijali naše pozvání a přišli si s námi zacvičit. Trénink se nelišil od jiných, nevynechali jsme ani oblíbenou hru “na babu”, která se očividně Hayatovi líbila. Součástí tréninku bylo volné Jigeiko, kdy se všichni postupně Hayatovi postavili a vyzkoušeli své umění. Přestože se na trénink nedostavilo 10 členů klubu, sešlo se nás 19. Děkujeme za Vaši návštěvu a těšíme se na další setkání!
Fotografie -
2018-10-21
Podzimní turnaj a Muga Cup
V Brně proběhl již tradiční víkend plný zápasů Kendō. V sobotu byly zápasy dětí a týmů, v neděli pak probíhal turnaj žen a smíšené kategorie. Naše výprava v sestavě D. Vavrla, A. Skotnica a Ken Kōka se zúčastnila pouze nedělního turnaje ve smíšené kategorii. Alex a Ken postoupili a skrze pole bojovníků se Ken Kōka dostal až na konečné 3. místo. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci!!! Výsledky turnaje: 1. Hayato Sakurai 2. Lukáš Laibrt 3. Ken Kōka a J. Ziegelheimová Best Fighting Spirit P. Štěpán a D. Häckl
Fotografie -
2018-10-02
2. Klubové zkoušky na Kyū
V našem Dōjō proběhly letošní druhé Klubové zkoušky na technické stupně Kyū. Stejně jako minule se skládaly ze dvou částí - písemného testu a praktické části. Zkoušky všechny seznámily s důležitostí studia mimo Dōjō, nezbytnou dlouhodobou přípravou, pravidelnou návštěvou tréninků a dostatečnou pozorností na nich. Cílem bylo nechat okusit začátečníky průběh zkoušek s jejich psychickými i fyzickými nároky před tím, než se v blízké době zúčastní zkoušek oficiálních. Přestože zkoušku nesložili všichni, komise ve složení J. Vlasatý, K. Kōka, D. Vavrla a A. Skotnica, byla velice spokojena s tím, co každý předvedl.
Fotografie -
2018-09-27
27. Tōru Giga Cup
Již 27. ročníku pražského poháru Tōru Giga jsme se zúčastnili v sestavě J. Vlasatý, D. Vavrla, A. Skotnica, M. Karlík a L. Czerná. S námi byli na akci přítomni i pravidelní návštěvníci tréninků z Kenshinkanu (Frýdek-Místek) a to K. Tříska, L. Tauber a T. Barvíková. Čtvrteční a páteční seminář vedl Takatera sensei a věnoval oba dny opět přípravě na zkoušky. Nejednalo se však o nic jiného než klidné cvičení základních technik, kdy měl každý dost času procvičit to, co sensei říkal. Po pátečním semináři následovaly zkoušky od 1. do 4. Danu a J. Vlasatý svoji zkoušku na 4. Dan úspěšně složil. O víkendu J. Vlasatý startoval v turnaji 40+, ale nepodařilo se mu porazit ani J. Ziegelheimovou ani konečného vítěze D. Häckla. V nedělním turnaji týmů ještě odstartoval v týmu Seishinkan, kterému se nakonec podařilo vybojovat 3. místo.
Fotografie -
2018-09-11
Keiko
Naše tréninky začínají nabírat na obrátkách. Až se jednou sejdeme všichni bude to už takový malý seminář :) Díky kamarádům z Kenshinkanu (Frýdek-Místek) za pravidelnou účast. Máme Vás rádi!!!
Fotografie -
2018-09-04
První trénink po prázdninách
Sice jsme nebyli v plném počtu, ale i tak jsme si Keiko užili.
Fotografie -
2018-08-25
Workshop Kendō
Fotografie -
2018-08-23
Příměstský tábor CESTA SAMURAJE
Klub Self Defence Frýdek-Místek pořádal ve dnech 20. - 25. srpna příměstský tábor. Naši členové, ve spolupráci s kluby Kenshinkan a Seishinkan, za dětmi zajeli a umožnili jim tak seznámit se s Kendō, osahat si zbroj Bōgu, bambusový meč Shinai a dokonce si na vlastní kůži vyzkoušet samotný boj s mečem. Dětem se toto setkání moc líbilo a už se společně těšíme na další.
Fotografie -
2018-08-11
Výlet na Pustevny
Každoroční výšlap na některý z beskydských vrcholů proběhl tentokrát v zachmuřeném počasí. Ti nejodhodlanější letos vyrazili na Pustevny, osadu nedaleko mytické hory Radhošť. Výprava se skládala ze sedmi osob a obsáhla 4 kluby Kendō - Tōbukan, Kenshinkan, Sakura Dōjō a Katsubō Kenrikai. Díky Dominikovi, Alexovi, Lucii, Karlovi, Táně, Lukášovi a Danovi, který přijel za námi na celý víkend, za udržení tradice :)
Fotografie -
2018-06-23
1. Minazuki
Klub Tobukan uspořádal v sobotu 23. června v Ostravě celodenní seminář Kendō. Seminář vedl Martin Fritz (4. Dan, Nozomi Dōjō Hradec Králové, 2. místo na Mistrovství Evropy 2017). Další instruktoři Lukáš Laibrt (4. Dan, Kusanagi kai České Budějovice), Jakub Šmerda (4. Dan, Seishinkan Brno), Daniel Häckl (4. Dan, Katsu Bō Kenri Kai Praha) a Jiří Vlasatý (3. Dan, Tobukan Ostrava), se společně intenzivně věnovali všem účastníkům po celou dobu semináře. Zúčastnili se muži, ženy i děti 8 klubů z celé České Republiky (Kenshinkan, Seishinkan, Sakura Dōjō, Nozomi Dōjō, Kusanagi kai, Kagawa-kai, Katsu Bō Kenri Kai, VŠSK Zlín) a kromě jednoho z nich, který cvičí teprve měsíc, cvičili všichni v Bōgu. Všem děkujeme za podporu klubu a těšíme se na setkání při další příležitosti, nejpozději za rok, kdy Minazuki budeme pořádat znovu.
Fotografie -
2018-06-15
Ukázka na Čeladné
V pátek 15. června proběhla firemní akce společnosti Diamond Design, která v luxusním prostředí Prosper Golf Resortu na Čeladné, uspořádala odpoledne pro své partnery. Součástí společenské akce byla nejen prezentace společnosti, ale také degustace vín, seznámení se základy golfu aj. Jedním z doprovodných programů byly ukázky Kendō a iaidō. Obou ukázek se účastnili členové klubu Tobukan, Kenshinkan a Sakura Dōjō. Ukázka účastníky akce velmi zaujala a přinesla spousty otázek do diskuse v další části pozdního večera.
Fotografie -
2018-06-10
Pohár UP
V neděli 10. červa pořádal olomoucký klub Kagawa-kai první ročník Turnaje Univerzity Palackého (UP). Náš klub se vydala reprezentovat výprava ve složení D. Vavrla, A. Skotnica a K. Kōka. Všichni borci předvedli opět vysoké nasazení a ve svých zápasech nechali všechno. Nejúspěšnější z nich, Ken Kōka, se probojoval přes L. Laibrta (Kusanagi kai) až do finále, kde i přes maximální snahu podlehl M. Formánkovi (VŠSK Zlín). Děkujeme Kenovi za fantastickou stříbrnou medaili, která je velice důležitá i pro klub!!!
Fotografie -
2018-06-09
Ukázka na dětském dni
Na Středisku volného času v Ostravě-Zábřehu probíhala každoroční akce pro děti. D. Vavrla, L. Czerná, D. Vavrlová, K. Tříska, L. Tauber a T. Barvíková ukázali ve dvou krátkých vstupech základy Kendō rodičům a dětem. Jedna z ukázek z důvodu deštivého počasí probíhala i na koberci s dětskými motivy, což je nepochybně velice výjimečné pro Kendō, ovšem i s tím jsme se výtečně poprali.
Fotografie -
2018-05-26
17. Satsuki Cup
Poslední květnový víkend patřil v Praze již sedmnáctému ročníku semináře a turnaje Satsuki Cup. Na akci se za náš klub vypravili D. Vavrla, K. Kōka, L. Czerná a Z. Merta. Celodenní seminář vedl F. Baumruk (5. Dan Kendō) a po jeho skončení proběhly pod patronátem České Federace Kendō zkoušky. Na těch předvedl komisi své Kendō Dominik Vavrla a úspěšně získal svůj první mistrovský stupeň 1. Dan Kendō. Neděle byla věnována turnaji, kterého se účastnili závodníci z několika zemí v několika kategoriích. D. Vavrla a K. Kōka se utkali se silnými soupeři a přestože nepostoupili do soubojů o nejvyšší příčky, svým nasazením skvěle reprezentovali klub Tobukan. K. Kōka prohrál s konečným vítězem turnaje O. Dudášem a stříbrným L. Laibrtem. V turnaji týmů, kterým celý víkend vyvrcholil, se K. Kōka utkal s Maďarem A. Dubim, a za své vystoupení na celém turnaji byl při závěrečném oceňování vítězů vyhlášen za svou bojovnost titulem Best Fighting Spirit.
Fotografie -
2018-05-08
Výlet na Hukvaldy
Když si Kendisté zajdou na Hukvaldy. Organizoval Tōbukan, početně ovšem ovládl Kenshinkan :).
Fotografie -
2018-05-05
Ostracon 2018
Dnes jsme měli možnost cvičit venku. V chladivé trávě, pražícím slunci a osvěžujícím vánku jsme procvičili Kendō Kata, kvapem proběhli Kihon Waza a vše zakončili volným Jigeiko. Našemu krátkému tréninku přihlíželi účastníci dalšího Ostraconu (www.ostra-con.cz). V druhé části jsme procvičili základy práce s mečem, jeho tasení i zasouvání do Saya a krátce se seznámili se základy, iaidō. Po celém cvičení si někteří přihlížející zájemci s námi vyzkoušeli volný souboj. Například štítonoš z Olomouce :)
Fotografie -
2018-04-07
Mini Muga Cup 2018
V Brně proběhl seminář se zkouškami a turnajem pro všechny Kendōky s technickým stupněm do 1. Kyū, který pořádal klub Seishinkan. Sobotní seminář, který byl zaměřený na základy Kendō a Kihon Kata vedli T. Kyncl (5. Dan, Kensei Dōjō) a L. Laibrt (4. Dan, Kusanagi Kai), stejně jako v loňském roce. Na tomto semináři reprezentovali náš klub D. Vavrla, A. Skotnica, A. Vávra, V. Váňová a Z. Merta. Výživný seminář si užili a načerpali další informace a zkušenosti. A. Skotnica byl na akci vyslán, aby předvedl své Kendō a obhájil navržený technický stupeň na 3. Kyū, což se mu bez zaváhání podařilo a stal se tak historicky prvním členem, který složil zkoušky za klub Tobukan! V neděli proběhl turnaj, na kterém startovali D. Vavrla a A. Skotnica, kteří ve svých zápasech předvedli své maximum a odešli se zvednutou hlavou, i když poraženi. Všem, kdo se na akci vydali a skvěle reprezentovali klub děkujeme!!
Fotografie -
2018-03-27
První Klubové zkoušky Kendō
Dnes proběhly první Klubové zkoušky na technické stupně Kyū. První částí zkoušek byl písemný test, který měl všem členům klubu dokázat, jaké mají znalosti. V testu byly otázky směřované na popis výstroje a výzbroje, postojů a na techniky a Kata, kterým se věnujeme každý trénink od ledna. Druhou částí byla praktická zkouška, kterou odcvičili pouze ti členové klubu, kteří se v dohledné době zúčastní oficiálních zkoušek na technické stupně Kyū na některém ze seminářů v rámci akcí České Federace Kendō. Dnešní zkoušky všechny seznámily s důležitostí studia i mimo Dōjō, nezbytnou dlouhodobou přípravou, pravidelnou návštěvou tréninků a dostatečnou pozorností na nich. Cílem bylo seznámit všechny začátečníky s průběhem zkoušek a jejich psychickými i fyzickými nároky. Přestože zkoušku nesložili všichni kandidáti, komise byla velice spokojena s tím, co předvedli. Každý neúspěch ukazuje směr, kterým se vydat, a úspěch pak směr, kterým pokračovat. Děkujeme všem, kdo se podíleli na přípravě a realizaci akce.
Fotografie -
2018-02-13
Keiko
Dalším únorovým tréninkem jsme pokračovali ve studiu Hiki Waza. Poprvé jsme také procvičili třetí a čtvrtou Kihon Kata a techniky Harai a Hiki aplikovali do cvičení v Bōgu.
Fotografie -
2018-02-06
První únorové Keiko
Prvním únorovým tréninkem jsme začali studium Hiki Waza. Jak skupina začátečníků, tak pokročilí měli možnost vyzkoušet varianty útoku na Men, Kote i Dō. Pro některé nová technika, pro jiné bližší rozebrání práce s rukama i nohama.
Fotografie -
2018-01-23
Třetí trénink
Třetím tréninkem jsme se již pomalu dostali na cestu, po které půjdeme po zbytek roku. Postupně projdeme techniky základů práce s Bokkenem v Bokutō Ni Yoru Kendō Kihon-Waza Keiko-Ho až ke studiu Kendō Kata a stejně tak nastudujeme základní výpady s Shinaiem až po samotné cvičení technik v Bōgu. Nováččci mají svoji část tréninku, které se účastní i pokročilí. Tato část tréninku se liší pouze v tom, že zásahy nejsou vedeny na ochrannou zbroj Bōgu, ale jsou kontrolovaně zastavovány a to bez kontaktu. Naopak pokročilí později ukazují začátečníkům jak takové výpady mají ve skutečnoti být provedeny. Začátečníci v tu chvíli necvičí, ale pouze pozorují. Tato forma tréninku se nazývá Mitorigeiko a je pro začátečníky stejně důležitá jako cvičení samotné. Trénink navštívili přátelé z klubů z Frýdku-Místku, Brna a Olomouce. Děkujeme!
Fotografie -
2018-01-09
První Keiko
Našeho vůbec prvního tréninku se zúčastnili všichni zájemci o členství v klubu a v kroužku Kendō při Středisku volného času. Účast byla veliká a ještě o to větší díky podpoře členů našich partnerských klubů Kendō - Kenshinkan (Frýdek-Místek) a Seishinkan (Brno). Další poděkování putuje k Alexově babičce, která nám přichystala úžasný, stylový dort. A pochopitelně i děkujeme Alexovi za takové překvapení! Začali jsme dobře a nezbývá než si popřát jen to nejlepší na společné Cestě!
Fotografie -
2018-01-06
Workshop Kendō
Fotografie -